Sahifa fully responsive WordPress News, Magazine, Newspaper, and blog ThemeForest one of the most versatile website themes in the world.

Results of the XXI International Image Festival call for entries

XXI International Image Festival - SURtropías
Manizales-Bogota Colombia
October 17th to 21st, 2022

The curatorial and academic committee of the International Image Festival 2022, is pleased to announce the selection of the proposals to participate in the following categories: 

  1. Academic Call XVIII International Academic Forum.
  2. Artistic Call
  3. Interactions
  4. IX Market of design, electronic art and technology. 

Thanks to the outstanding participation of researchers, teachers, students, artists and professionals in the areas of design, art, science and technology, we will have the opportunity to meet to discuss from the idea of Surtropía, emerging concepts that beyond geopolitical borders, allow us to guide the exploration towards alternative forms of critical and proactive analysis of various realities, thus contributing to the social appropriation of knowledge and continue to be an academic reference in Colombia and Latin America.

1. Pre-selected Academic Call XVIII International Academic Forum

The selected participants must send their complete proposals through the following platform https://www.conftool.org/festivaldelaimagen2022/ until August 5th, 2022 at 11:59 pm (Colombian Time) to be evaluated for submission and publication with ISBN registration code. The template to be used to upload the complete work can be downloaded from the following link:

https://festivaldelaimagen.com/wp-content/uploads/2022/07/PLANTILLA-TRABAJOS-FINALES-CONVOCATORIA-ACADEMICA.docx

Once the final notification of approval is received, it should be noted that in order to obtain the right to present and publish the paper, authors must pay, individually, the registration fee for the event. With this accreditation they will be able to attend the activities programmed in the XXI International Image Festival.

Papers:

  • ​​Marisela Beatriz Jiménez “Importancia de una formación temprana en ecofilosofía”.
  • Juan Manuel Henao Bermúdez & Andres Felipe Villegas Hidalgo “La Parla Orgánica. Propuesta de Narrativa Cultural Transmedia para los Mercados Orgánicos y Comunitarios de Cali.”
  • María Camila Garcia Parada “Aplicación Web- Geovisual: Manrique”
  • Miguel Arango Marín, Marcela Cardona González, Valentina Mejía Amézquita & Andrés Felipe Roldán García “Casadentro, saberes tradicionales de la domesticidad cotidiana en narrativas de mujer.”
  • Jonathan Camilo Portilla Basante & Joaquín Rodríguez Vivas “Ciudad Crucero: En la búsqueda de nuevas formas de vivir la ciudad.”
  • Olimpo García Beltrán, Gabriel Andrés Gómez Valbuena & Daniel Lopera Molano “Co-construcción del diseño de signo distintivo y etiqueta para el proyecto “Bioproductos para el mejoramiento e inocuidad del cacao (theobroma cacao l) en Colombia”
  • John Sebastián Bernal Franco & Andrés Felipe Villa Arias “Co-creación del juego de mesa “La Lucha de Fierito” de la casa de la memoria en Riosucio Caldas.”
  • Ricardo Cedeño Montaña “Colour films formats: from the artificial to the natural rendition of colour.”
  • Ricardo Cedeño Montaña, Sigifredo Escobar Gómez, María Camila García Parada & Yuli Paola Vargas Rodriguez “Compresión: entre árboles y símbolos.”
  • Renzo Filinich “Qatipana hacia un Devenir de la Cosmotecnica Latinoamericana”
  • Luz Mary Castellón Valdez, Grethel Alexandra Flórez Sierra, Miguel Ángel Gélvez Ramírez & Indira Andrea Quiroga Dallos “Construcción territorial a partir de las representaciones Gráficas de juntanzas en el ciberespacio.”
  • Daniela Hernández Castiblanco & Ignacio Rozo “Continuos y pervivencias en la cultura material del cabildo Muysca de Suba.”
  • Marisela Beatriz Jiménez & Luis Carlos Vanegas “Cuerpos cofrades.”
  • Andrés Mauricio Gaona Ovalle & Luis Fernando Medina Cardona “Del espacio en vibración a una escucha resonante: el espacio y la escucha como campos estético-creativos, y performáticos, en las creaciones sonoras para la esfera pública.”
  • Adriana Castrillón Arango “Develando la patriarcalización del Diseño. Vestigios de los sesgos de género y dominación en la actividad proyectual.”
  • José Julián Cadavid & Esteban Gutiérrez “Dide-pixel manipulator: software para la enseñanza y creación por manipulación de imágenes.”
  • Fabian Leotteau “Director and Researcher.”
  • Ronald Gonzalo Espitia Sánchez “Edición audiovisual en inteligencia artificial.”
  • Israel Alejandro López García & Fátima Edith Ramírez Domínguez “El dominio simbólico de la ausencia: diseño especulativo de una ciudad a partir de los recuerdos.”
  • Armando Collazos Vidal, Diana Paola Valero Ramírez & Everett Christopher Dixon “El haiku como fuente de inspiración para la imaginación y la invención perfomática.”
  • Sebastián López Ospina, Humberto Antonio Muñoz Tenjo & Andrés Felipe Sussmann Tobito “El modelo de cuádruple hélice que subyace a la feria científica Expociencia: Co-proyectando la EXPOCIENCIA 2022.”
  • Camilo Andrés Andrade Ojeda, Leidy Vanesa Cruz, Kenia Ortega Rivera, Jenny Sánchez Ijaji & Luna Guadalupe Zuñiga “Emprendebrand.”
  • Raúl Niño Bernal & Iliana Hernandez García “Entidades en el Devenir.”
  • Jhon Mauricio Chica Martínez “Estéticas fotográficas del río Chinchiná.”
  • Rafael Ángel Bravo “Estudios sociales, culturales y folklóricos, nuevas fronteras para la investigación-creación en el diseño visual y áreas afines.”
  • Sebastián Bernal, Carlos Betancurth, Diana Carolina Suárez Albano & Andrés Villa “Experiencia de diseño y gamificación laboratorios Vivos comunitarios Hilando Sociedad.”
  • Nathalie Goffard “Figurar (en) el horizonte: los límites entre lo paisajístico y lo cartográfico en el arte.”
  • Juan Manuel Acuña, Liliana Hurtado, Sergio Sierra & Alejandro Guzmán “Hacia el metaformance de Betsabé Espinal como propuesta interdisciplinar de creación.”
  • Ricardo Cedeño Montaña “Hacia un sistema experimental para la creación algorítmica.”
  • Fernando Arboleda “Identidades Comunes Identidades Cruzadas.”
  • Natalia Campo Castro & Mauricio Prieto Muriel “Imantación: Experiencias de un laboratorio de cocreación en cine expandido.”
  • Andrés Rosero “Influenciadores virtuales y su potencial afectivo y narrativo en TikTok.”
  • Ingrid Pabón Rodríguez “Integración organizacional a través del proceso de desarrollo de nuevos productos en las microempresas del sector de calzado y marroquinería de Bogotá.”
  • Oscar Ceballos & Mario Valencia “Investigación sobre el tele-espacio activo. una retrospectiva del prototipado evolutivo en el laboratorio sensor entre los años 2012 – 2022.”
  • Liliana María Villescas Guzmán & Beatriz del Carmen Peralta Duque “La dimensión social de la Conectografía en el territorio: ¿sociología de la ausencia o de la emancipación?”
  • Viviana Moreno & Andrés Naranjo “La lectura significativa como recurso pedagógico para sistematizar la creación de la pieza publicitaria desde los elementos compositivos de las artes plásticas.”
  • Wilson Stiven Bohórquez Barrera, Juan Alejandro López Carmona & Juan David Manco  “Las prácticas de resistencia como potencia identitaria en el sector de Barbacoas-Medellín. Una mirada desde la participación, el control, el sentido y la expectativa.”
  • Sandra Mercedes Calvachi Arciniegas “Los futuros poéticos del espacio en 2046.”
  • Natalia Pérez Orrego  “Manifestos and provocations. Bringing to the surface the activism of experience design.”
  • Paula López Chica “Manizales, distrito creativo del diseño: ecosistema relacional de formación, emprendimiento cultural y creación digital.”
  • Karla Francisca Flores Caldas & Juan P. Velasquez “Meta-diseño y Minería, perspectivas de desarrollo y progreso: Caso Madre de Dios, Perú.”
  • Jorge Camacho, Roberto Cuervo, Juanita Gonzalez Tobon, Edgar Hernandez & D.A. Restrepo-Quevedo “METACOGNITION REBUILD”
  • Paula Correa Montaño & Margarita Villegas “Metodologías del diseño en los procesos de reivindicación del territorio. Caso metaterritorio San José.”
  • Andrés Salas “Niobium, a technology-critical element.”
  • Jesús Esteban Bolaños Benavides & Félix Augusto Cardona Olaya “Ocho letras en el olvido, Metaterritorio del centro de Santiago de Cali.”
  • Nicholas Suaterna Malloye “Patrón alternativo al camino del héroe.”
  • Camilo Andrés Andrade Ojeda, Luisa Gabriela Armero Mosquera, Santiago Mariaca Guerrero, Rayan Romero Guerrero & Dana Sofia Ruano “PI marc Lab.”
  • Ingrid J Pabón Rodríguez, Alejandro Rosero Pulido & Manuel J Trujillo Suárez “Reactivación Económica de Mypes a través de la Integración y el Desarrollo de Nuevos Productos de Protección Personal en Tiempos de Pandemia.”
  • Ana Teresa Arciniegas Martínez & Norberto Fabian Diaz Duarte “Realidades expandidas: guía metodológica para el diseño de proyectos transmedia de no ficción.”
  • Santiago Mesa Romero “Representaciones del icono mariano en la advocación de auxiliadora en Sabaneta – Antioquia.”
  • Raquel Caerols Mateo, Felipe César Londoño y D.A. Restrepo-Quevedo “The experience in virtual museums as a learning facilitator.”
  • Richard Vickers “The Society of the Spectacle REDUX #1: Augmented Capitalism.”
  • Eliana Kim & Óscar Dario Villota “Transculturación e imaginarios inusitados. Relaciones históricas y estéticas entre Corea del Sur y Colombia.”
  • Juan Sebastián Ospina Álvarez “Un diseño al año sí hace daño: diseñar para el mundo real(mente) diverso.”

Posters:

  • Maria Paula Castrillon.
  • Maria Martha Gama Castro.
  • German Garnica.
  • Diana Gutierrez.
  • Sebastián López Ospina. 
  • Edgar Patiño Barreto. 
  • Juan José Potes. 
  • Christian Quintero. 
  • Alberto Carlos Romero Moscoso. 

Panels:

  • Adriana Gómez “Dimensiones y cartografías del diseño regenerativo.”
  • James Berrett, John Mathew  Deepak, Delwyn Remedios & Max Schleser “Imaginative Storytelling.”
  • Adriana Gómez “Manifiesto PCCC.”
  • Paulina Avellaneda, Dora Ines Lopez Molina, Daniel Enrique Monje Abril & Yudy Morales Rodriguez “Proyecto XX=XX Formato wiki aplicado a la investigación-creación en danza.”
  • Ceci Arango & Diana Duque “Tramas del arte textil: geografías, tiempo y género.”

2. Artistic Call

The participants selected in the artistic call will receive a communication from the technical production team to agree on the feasibility of the presentation and the conditions of the assembly. 

Exhibitions:

  • Elder Manuel Tobar Panchoaga “Códice Futuro”
  • Óscar (TATA) Ceballos, Jaime Andrés Echeverri Guerrero & Mario H. Valencia “En El Camino Nos Encontramos”
  • Ana Teresa Arciniegas Martínez “Yerberito”
  • Carolina Salguero Mejía & Adriana Gómez Alzate “Cartografía de la interculturalidad y la memoria”
  • Sandrine Deumier “Beyond Matter. In imitation of the survival orchids”
  • Camilla French & Jemma Foster “Xibalba”
  • D.A. Restrepo-Quevedo & Jorge Luis Bandera Martínez “Traces”
  • Max Schleser “Cinematic Virtual Reality”
  • Laurita Ricardo de Salles & Aquiles Medeiros Figueira “Baile de Robots”
  • Fernando Enrique Franco Lizarazo, Daniel Pinzón Lizarazo (Universidad Distrital Francisco José de Caldas, Colombia); Gary Gari Muriel (Universidad Distrital Francisco José de Caldas, Colombia); Daniel Steven Marulanda (Universidad Distrital Francisco José de Caldas, Colombia). “Texturas Memorias. Dispositivo Intermedial”
  • Johnny DiBlasi “Beauty”
  • Adeline Charneau y Pablo Andres Cardona Correa “Puente”
  • Carlos Rivera González “Antimatter”
  • Sara Melissa Gallego Quiroz “Datascopio” 
  • Juan Carlos Arroyo Sosa “El museo virtual Memorias del Periodismo en Colombia”
  • Sergio de Moraes Bonilha Filho “La Fuerza Invisible”
  • Don Ritter “These Essences”
  • Marta Di Francesco “The Tower”
  • Ricardo Munar & Raus Quynza “Colombia Resiste 360°”
  • Florencia Alonso & Naoto Hieda “GlitchMe”
  • María Castellanos & Alberto Valverde “BEYOND HUMAN PERCEPTION”
  • Gregory Lasserre & Anais met den Ancxt -scenocosme- “Pulsation” 
  • César Castiblanco Laurada “La vida nos mueve”
  • José Alejandro López Pérez “Desterrar”
  • Daniel Martínez Molkes & Zamir Niño “Crononautas” 
  • Nicolás Kisic Aguirre “Dispositivo de Realidad Mutada” 
  • Carlos Alberto Molano Monsalve “Mujeres Cocineras de Ideas”
  • Cristóbal Enrique Parra Muñoz “Andalién 19/31” 
  • Pablo Andrés Gómez Granda “Arquitecturas y Ciudades digitales”
  • Jose David Cuartas Correa “Drawvideo”
  • Carlos Alberto Molano Monsalve “Animales en la guerra” 
  • Ramona Rodríguez-López “Desde Taubenmarkt”
  • Gabriel Mario Vélez & Cándida Borges “Transeuntes Medellín”
  • Carlos Fernando Quiceno Montoya “Primera Interacción”
  • Francisca Victoria Parra Fernandez “Cerro”
  • “Corina Lipavsky Carvallo “Tupi, or not tupi, that is the question”
  • Manifiesto Antropófago. Oswald de Andrade. 1928.”
  • Carlos Alberto Molano Monsalve “Muestra Itinerante”
  • Hwa Young Caruso “Artworks Abstraction”

Soundscapes:

  • Leonardo Parra Agudelo “Cajitas Surtidas”
  • María A. Valencia & Bibiana Rojas “Curruncho”
  • Jorge Barco “Geomancias”
  • Ricardo de Armas “Cine para los oídos” 
  • Panayiotis Kokoras “Qualia”
  • Julian Scordato “Study for a Landscape #2”
  • María de los Ángeles Herrera Buste “Umbral a un sueño”
  • Liliana Patricia Correa Rodríguez “Imantación”
  • Daniel Gómez Marín “Cleromancy”
  • Mario Humberto Valencia G. “Tele Espacios Activos IX”
  • Roberto Cuervo Pulido “iCLO.dBOG”
  • Hector Fabio Torres Cadona “Síntesis”
  • Fernando Laub “Elementary of Nature”

Soundbridges:

  • Andrés Mauricio Gaona Ovalle  “Medio sol amarillo”
  • Juliana Soto Vallejo “Con jazz construimos Paz”
  • Jose Luis Cuenca Moncada “Exposed””
  • Calixto Raúl Araújo Monroy  “La Graciela, Páramo de la Sarna, El Salado y Marimba a la lata”
  • Carlos Mario Rodríguez Rodríguez & Johann Sebastián Alvarado Guatibonza “Postales sonoras: imaginarios y territorio” 
  • Jhon Mauricio Chica Martínez “El Reto de la Vida”
  • Jader Cartagena “Lágrima”
  • Jose Alonso Rubio Velásquez “Epifanía”
  • Edwin Vélez Vásquez “OÍDOODIO”
  • Carlos Alfonso Vargas Cuesta “El Fin de la Historia” 
  • Luisa María Jaramillo Gómez “Ciudad para nigromantes”
  • Juan David Mora Lozano “En blanco”

MediaArt Monographic Exhibit:

  • Iker Vázquez Arteche “Az Reality Lab”
  • Marina Liliana Hurtado Saenz & Sergio Hernán Sierra (Universidad de Caldas) / Jesús Alejandro Guzmán Acuña (Universidad Eafit) / Juan Manuel Acuña Guzmán (Universidad Autonóma de occidente) “Metaformance a través de Betsabé Espinal”
  • José Alejandro López Pérez “O-primo”
  • Diana Paola Valero Ramírez (Profesora del Departamento de Diseño de la Universidad del Valle) “Maestro Alejandro Serna”
  • Grupo de Investigación Realidades (Escola de Comunicação e Artes da Universidade de São Paulo, ECA-USP “InMemoriam”
  • Alejandro Jiménez Salgado “Retrato de familia”
  • Mauricio Rivera Henao “RUTAS. Relatos Universitarios de Paz en Colombia”
  • Ana Teresa Arciniegas & Norberto Fabian Diaz  “Nodos Transmedia”
  • Julián García “Acompañame a estar solo”
  • Maria Camila Garcia Parada “Geoviaual”
  • Rihards Vitols “Mežs” (Forest)

3. Interactions

Workshops

  • Maria del Pilar Martínez Villegas “Electroacústicas”
  • José Julián Cadavid Sierra “Fauna andina y co-creación digital”
  • Juan Pablo (Hastur) Mora Benavides “La superposición como posibilidad poética visual”
  • Diana Carolina Godoy Acosta & Leonardo Mauricio Rivera Bernal “Historias Tejidas”
  • Valentina Quintero Aguilar & Andres Pacheco Jaimes “Incoяяage. Tecnocollage y biocollage: imágenes y ficciones incendiarias”

Conversations:

  • Lupe Laserna Cano, Natalia Arango & Adriana Lucía Nova Sánchez “¿Alguna vez te han dicho que lo que dices no coincide con lo que haces?”
  • Rafael Ángel Bravo “Entre hojas: Retratos y exploraciones frente a la palma de plátano”
  • Rafael Ángel Bravo “Texturas honestas: Representación fotográfica del artefacto artesanal utilitario en los mercados populares”
  • José Antonío Dorado Z. “Los Misak de la Tierra a la Pantalla, Laboratorio de Creación Audiovisual en el resguardo Indígena de Wampia”.  
  • José David Cuartas “Simple: Un lenguaje de programación en español para artistas y diseñadores.”

4. IX Market of design, electronic art and technology

Trigger Talks:

  • Rafael Eduardo Gonzalez Otoya Barrera “Falling Rocks”
  • Edward Leandro Muñoz Ospina “Dr. Fausto”
  • Rafael Eduardo Gonzalez Otoya Barrera “Bim”

Encounters: platforms and festivals for the circulation of creative and cultural contents:

  • Amanda Triano 
  • Jhan Francisco Quijano Rodriguez
  • Javier Enrique Posso Jiménez
  • Daniel Esteban Velásquez Moreno
  • Valentina Venegas Lippi 
  • Red joven de Arte & Emprendimiento

Showcases:

  • José Miguel Luna
  • Julián Andrés Restrepo Buitrago
  • Jah Lous
  • Harbey Urueña
en_USEnglish